Podział opon na klasy

Zanim zacznie się szukać konkretnych opon letnich do samochodu warto jest zapoznać się z tym jakie klasy tego typu wyrobów występują na rynku motoryzacyjnym. Pozwala to znacznie lepiej dopasować opony między innymi do sposobu używania samochodu czy stylu jazdy.  

Podział opon na klasy zależy od producentów oraz cen. Najlepsze wyroby oferują firmy, które testują swoje najnowsze produkty w motoryzacyjnych dyscyplinach sportu. Jednak Opony Vredestein SPORTRAC 5 205/55 R16 91H letnie zawsze powinny być wybierane pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli samochodem jeździ się rzadko oraz jedynie po mieście wówczas decydowanie się na najdroższe wyroby mija się z celem. 

Wybór dopasowanych opon 

Wybieranie opon zaczyna się od określenia rozmiaru. Takie parametry opisane są z boku opony. Przeglądając oferty można zobaczyć się z takimi opisami jak: Opona Vredestein SPORTRAC 5 205/55 R16 91H letnia. W tym przypadku 205 to szerokość opony w limiterach. Natomiast 55 to współczynnik profilu. R16 oznacza średnicę felgi, na której ma być montowana wybierana opona. 

Indeks prędkości 

W parametrach opon można również sprawdzić:

– indeks nośności 

– indeks prędkości. 

Indeks prędkości wskazują maksymalną prędkość dla wybieranego modelu opony. Jest on opisywany literami od, gdzie H oznacza 210 km/h. Najniższy indeks prędkości to B, czyli 50 km/h, a najwyższy Y, czyli 300 km/h. Ważne jest branie pod uwagę, że nie powinno się stosować w samochodach opon, które mają indeks nośności oraz prędkości, które są niższe od tych w oponach homologowanych.

Opony Vredestein dostępne pod adresem: https://www.sklepopon.com/opona-letnia/vredestein-sportrac-5-205-55-r16-91-h-55409