Alkomat elektrochemiczny – wiedza przed zakupem

badanie alkomatami

Kiedy dokonało się już wyboru, że chce się zakupić alkomat typu elektrochemiczny, decyzją pozostaje jeszcze konkretne urządzenie danego producenta, których na sklepowych półkach jest dość sporo. Nic nie mówiące dane techniczne poszczególnych produktów często wywołują dyskomfort i niewiedzę związaną z zakupem. Nie można bowiem znać się na wszystkim. Mając jednak wiedzę, jak działa alkomat elektrochemiczny, można zwrócić uwagę na parametry, które powinny go charakteryzować z definicji.

Czułość – regułą jest, że alkomaty elektrochemiczne odznaczają się wyższą jakością od półprzewodnikowych, więc decydując się na zakup produktu z tej kategorii, jest się już na lepszej pozycji wiedząc, że odrzuciło się urządzenia mniej stabilne. O jakości tego typu produktów decyduje sensor. Parametr jego czułości dyktuje zatem wiedzę o tym, jak miarodajny wynik pomiaru zostanie przedstawiony na wyświetlaczu monitora. Cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby wyświetlone cyfry były jak najbardziej rozbudowane, czyli była ich jak największa ilość po przecinku. Zaokrąglanie liczb to dziesiętnych nie daje pewności i świadczy o niskiej klasie produktu.

Dokładność – z uwagi na zaawansowany tryb pracy alkomatów elektrochemicznych, oraz ich skomplikowaną konstrukcję, urządzenia te często są wykorzystywane w pomiarach przez służby np. policję, dlatego już z zasady wiadomo, że muszą być one dokładne. Decydując się jednak na samodzielny zakup, trzeba wiedzieć, aby urządzenie miało jak najmniejszy błąd pomiarowy. Te profesjonalne urządzenia potrafią oferować błąd w granicach 0,02 mg/l, jednak sklepowe produkty często informują o skali 0,04-1,5 mg/l i to też jest bardzo dobry wynik.

Stabilność – okresowa kalibracja urządzenia jest niezbędna, jednak tutaj także producenci oferują różne wartości, którym warto się przyglądnąć. Będzie to bowiem dyktowało pamięć o tym, że produkt wymaga od użytkownika serwisu, dlatego ten, powinien go dobrać do swoich osobistych potrzeb. Alkomaty elektrochemiczne odznaczają się większą stabilnością niż półprzewodnikowe, dlatego zakres dat kalibracji to często 6-18 miesięcy lub 500 użyć.