Czy warto mieć opony całoroczne?

Wymiana opon w samochodzie to jedna z najmniej lubianych przez kierowców czynności przy aucie. Wielu z nich deklaruje, że znacznie bardziej woli tankować, ponieważ to przynajmniej realizowane jest szybciej. Powoduje to, że stale zwiększa się ilość kierowców, którzy zamiast wymieniać opony na zimowe lub letnie, cały rok jeżdżą na oponach wielosezonowych. Czy aby na pewno jest to dobry pomysł?

Czym są opony całoroczne?

Czym są opony całoroczne? Są to oczywiście takie rodzaje gum, które z powodzeniem mogą być użytkowane nie tylko w lecie, lecz również i w zimie. Dzięki nim uzyskuje się odpowiedni poziom przyczepności w niskich temperaturach czy też na śniegu, lecz również nie ma tak dużego zużycia się gumy, jak w przypadku opon zimowych w lecie. Oczywiście ich koszt jest nieco większy, niż opon wyspecjalizowanych do danej pory roku, lecz oczywiście odchodzi koszt, który trzeba ponieść na nich wymianę.

Czy warto używać opony całoroczne?

Warto sobie jednak zadać pytanie, czy aby na pewno takie opony są warte kupienia? Jak się okazuje nie zupełnie, ponieważ nie są one w stanie zapewnić tak dobrych walorów od strony przyczepności, jak powinny. To prawda, są lepsze niż letnie w zimie, oraz mocniejsze w lecie niż zimowe, lecz niestety w żadnym momencie roku i w żadnych warunkach nie spisują się tak dobrze, jak gumy wyspecjalizowane do tych konkretnych warunków pogodowych. Z tego tez powodu, jeśli chce się jeździć samochodem bezpiecznie i pewnie, konieczne pozostaje wymienianie opon w zależności od tego, czy jest zima, czy lato.