Zima na oponach całorocznych

hankook winter i-cept rs2 w452

Opony całoroczne z roku na rok wzbudzają coraz większe zaufanie kierowców, ponieważ zimy w Polsce już od dobrych kilku lat przebiegają wyjątkowo delikatnie, przez co zasadność zmiany letnich opon na zimowe robi się wyjątkowo niska.

Przewaga opon zimowych

Opony zimowe mają bieżnik agresywny, pokryty lamelami wyłapującymi nadmiar śniegu i błota. Przykładem opon zimowych może być hankook winter i-cept rs2 w452. Opony letnie natomiast posiadają szersze rowki na bieżniku, dzięki czemu szybciej odprowadzają wodę.

Opony całoroczne są kompromisem, który umożliwia jazdę zarówno po suchej jezdni, jak i po mokrej, pokrytej śniegiem lub oblodzonej. W takich oponach będą istniały lamelki, ale tylko w części bieżnika, który nie będzie tak agresywny jak w wersji zimowej, ale również nie tak delikatny jak w wersji letniej.

Oprócz bieżnika istotną kwestią jest mieszanka gum użytych do stworzenia konkretnej opony – w oponach całorocznych mieszanka jest miększa niż przy oponach na sezon letni, ale nie na tyle, żeby tracić swoje właściwości podczas wysokich temperatur, które opony zimowe mogą zwyczajnie i bardzo szybko zniszczyć.

Przewaga jakości opon zimowych nad całorocznymi jest dosyć oczywista i kupują je osoby, które nie chcą się godzić na jakikolwiek kompromis w kwestii bezpieczeństwa. Podczas jazdy samochodem oczywiście liczy się ostrożność, ale to dobre opony w dużej mierze odpowiadają za kontrolę nad samochodem, która w przypadku posiadania nieadekwatnego do jazdy ogumienia może być niezwykle mała.