Zaprawka lakiernicza na rdzę – jak nałożyć ją w domowych warunkach?

Rdza to zmora każdego właściciela samochodu. Pojawić się może już po kilku latach użytkowania i wielu kierowców uważa to za naturalny proces. Oczywiście ona może pojawić się, nawet kiedy auto jest zadbane i lakier jest regularnie sprawdzany, ale wcale nie musi to oznaczać, że od teraz będzie rozprzestrzeniać się po całej karoserii. Rdzę można skutecznie usunąć, a dzięki zaprawce lakierniczej na rdze zahamować jej rozwój. Można to zrobić nawet w domu, a auto od razu będzie wyglądać lepiej!

Jak przygotować miejsce do nałożenia zaprawki lakierniczej na rdzę? 

Jeśli na karoserii pojawiła się rdza, to pierwszym krokiem będzie jej usunięcie. Do tego procesu można użyć kilka rzeczy, jednak należy robić to ostrożnie, aby nie powiększać uszkodzenia, a jedynie usunąć korozję. Można to zrobić za pomocą odpowiedniej szczoteczki, papieru ściernego lub ostrego szpikulca.

Najlepiej użyć wszystkiego albo przynajmniej dwóch rzeczy, bo papier lepiej sprawdzi się na płaskiej powierzchni, ale dzięki szpikulcowi można dotrzeć do mniej dostępnych miejsc.

Należy zrobić to możliwie jak najdokładniej, ale może zdarzyć się tak, że nie uda się usunąć wszystkich ognisk rdzy i nie należy się tym przejmować. Na koniec miejsce trzeba dobrze oczyścić za pomocą odtłuszczacza. 

Jak odpowiednio nałożyć zaprawkę lakierniczą na rdzę?

Kiedy rdza jest już usunięta, a karoseria sucha i odtłuszczona, wtedy można przejść do nałożenia zaprawki. Może być jedno lub dwuwarstwowa, w zależności od rodzaju, proces nakładania i schnięcia będzie się różnił. Zaprawki dwuwarstwowe składają się z lakieru bazowego i bezbarwnego. Pierwszy należy nałożyć lakier bazowy i pozostawić go do wyschnięcia na około 30 minut.

Następnie nakłada się lakier bezbarwny – wysycha po około 2 godzinach, a utwardza się po około 24. Wersja jednowarstwowa https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze, inaczej akrylowa również schnie mniej więcej 24 godziny. Należy pamiętać, że przy nakładaniu zaprawki temperatura otoczenia powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza! To bardzo istotne do odpowiedniego utwardzenia i zajścia reakcji chemicznych. Zaprawki nie powinno nakładać się w temperaturze poniżej 10 stopni.